Split 3 – istoimeni kotar i kvart nastao na dva predjela zvana Smrdečac (po potoku bogatu sumpornim vodama koji je tu tekao ) i Pisano kame ( područje današnjeg sveučilišnog kampusa) kao dio velikog urbanističkog projekta također zvanog SPLIT 3. Projekt je nastao u cilju izgradnje 14000 stanova za 50000 stanovnika , kao odgovor velikom priljevu stanovništva u Split 60-tih koje je trebalo i stambeno zbrinuti. Prvi kamen temeljac postavljen je 1970. za zgradu Krstarice, čija su dva ulaza pripadala vojnim licima JNA, a druga dva namjenjena civilima. Priča se da je zgrada u slučaju rata trebala služiti kao dopuna obližnjoj vojnoj bolnici ( danas zvanoj Križine ).
Sudbina je htjela da su u ovoj zgradi, u istom portunu stanovale 3 osobe čiji će životni putevi biti vezani i za ratna zbivanja u gradu Splitu 1991.
Prvi je jedan od momaka koji se našao na transporteru JNA prilikom splitskih prosvjeda pred zgradom Banovine, organiziranih u namjeri obezbjeđivanja deblokade stanovništva okupiranog Kijeva.
Drugi je topnik HRM-e Josip Vranić, poginuo na Kašjunima prilikom topničkog napada mornarice JNA koja je radila blokadu svih luka i grada Splita.
Treći je bio kap.fregate Dragan Jovin, koji je kao zapovjednik broda – razarača VPBR-31 – „Split“ izdao zapovijed za razaranje tog istog Splita, i bio autor one zloglasne izreke upućene Radio Splitu: „Kada razarač Split opet dođe, Radio Split se više neće čuti“. Nedugo nakon ovog razarač “Split ” je veoma teško pogođen od snaga hrvatske obrane, te se povukao na Vis.
– Murali u krugu zgrade ” Krstarice ” u Ul.Ruđera Boškovića.
– HAJDUK ŽIVI VJEČNO, BOG I NITKO VIŠE –
– VAŠA VIRA VAŠ SPAS –
Murali Hajduka i Torcide na zgradi Krstarica
– PRKOS MOĆNOME ZAŠTITA SLABOME –
– LUCIJAN STELLA -prvi s lijeva sjedi
– VJEKOSLAV IVANIŠEVIĆ – prvi s desna sjedi
– FABIJAN KALITERNA – gornji red prvi desno
– IVAN ŠAKIĆ – nije na fotografiji
– Murali na u Ul. ruđera Boškovića posvećeni Vukovaru i Hajduku uz stihove pjesme Vinka Coce :
… U RUCI MI LANCUN BILI, HAJDUKU DA SAN ŽIVOT CILI …
– TORCIDA NIKAD ZABORAVITI NEĆE – murali u Ul. Jurja Dobrile posvećeni Domovinskom ratu i generalu Anti Gotovini uz stihove kraj murala imena ” PRVIH 100 GODINA “
– Mada je njihov broj bio puno veći, prema službenom popisu Udruge stranih dragovoljaca Domovinskoga rata u redovima HV-a i HVO-a (koji su napravili sami strani dragovoljci), ratovalo je više od 550 dragovoljaca pristiglih iz 40 država svijeta, u koje nisu uključeni državljani bivše SFRJ. Mada je u javnosti prisutna slika o plaćenicima, koje još zovu “Psi rata”, većina njih tvrde da se u hrvatsku nisu došli boriti radi novca, već da zadovolje avanturistički duh ili iz želje da pomognu nepravedno napadnutoj žrtvi.
Među ove zadnje se ubraja i Thomas Crowley -Irac , rođen u Manchesteru, a odrastao u Irskoj pa u Južnoafričkoj Republici gdje je i zasnovao obitelj. Kad je na CNN-u vidio snimku crvenog osječkog fiće preko kojeg prelazi tenk, raspitao se o stanju u Hrvatskoj i 1991. priključio postrojbama HOS-a, najprije u Novskoj, a poslije na drniškom,livanjskom i mostarskom bojištu. Nakon preustroja IX. bojne HOS-a, ona je u siječnju 1992. godine pridružena 114. brigadi Hrvatske vojske. U operaciji “Maslenica” 1993. godine Crowley je sa svojih 60 suboraca iz HOS-a bio stup 43 dana duge obrane Škabrnje. Veliki je doprinos ovog bivšeg pripadnika postrojbi SAS-a, koji je 2/3 života proveo po ratištima, u osposobljavanju i obuci hrvatskih vojnika u raznim postrojbama. Poginuo je na Južnom bojištu u lipnju 1995. pri čišćenju mina u minskom polju koje je sam postavio godinu i pol prije.
Nedugo prije toga je dobio hrvatsko državljanstvo za koje je podnio zahtjev još 1991. g. riječima :
– Došao sam u Hrvatsku na početku rata i imam veliku želju ostati u Hrvatskoj do konačnog oslobođenja njenog cjelokupnog teritorija, ali i poslije. Hrvatsku smatram svojom domovinom, spreman sam i svoj život dati za nju. Ako Bog da, pa da završetak rata dočekam živ i zdrav, ostat ću živjeti u Hrvatskoj…
Bojnik Thomas Crowley posmrtno je 2012. godine od strane predsjednika Republike odlikovan Redom Petra Zrinskog i Frane Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom. Kako bi rekli njegovi suborci –Došao je kao stranac,ali nije umro kao stranac–
U Ul. Matice hrvatske Udruga dragovoljaca IX. bojne HOS-a “Rafael vitez” Boban i splitska Torcida izradili su 2016. murale u čast Crowleyu, kao zahvalu čovjeku koji je puno dao u obrani Hrvatske, te tragično stradalom Žanu Ojdaniću – isto Hrvatskom vojniku, članu Torcide i osnivaču udruge Naš Hajduk .
Murali Torcide u krugu igrališta uz Getaldićevu ulicu Splita 3
Murali Torcide uz Velebitsku ulicu Splita 3 posvećeni 100-godišnjici Hajduka
STO GODINA I PLAČA I SMIJA,
STO GODINA MLADOSTI BILA,
DALMACIJO HAJDUČKA SI CILA !
” Pisano kame ” se zove područje na kojem je danas smješten dobar dio srednjih škola i sveučilišta u Splitu. Jedna od njih je i grafička srednja škola čiji zid krasi mural s pričom o Hajduku i Torcidi.