– BOL kao kvart ne postoji.. Postoji PARK !!! To bi bio odgovor većine Torcidaša iz ovog splitskog kvarta koji teritorijalno pripadaju kotaru Bol . Usput da spomenemo da se naziv Bol spominje još od 1020.g. pod nazivima Bello, Ballo, Balle, a od 1520.g. ustaljen je naziv Bol. Jedan je od najstarijih splitskih kvartova. A, ime Park ? Vjerojatno je udomaćen zbog samog parka u četvrti.
Ono što starije generacije pamte su sigurno kvartovski sukobi ” bandi ” sa Kmanom, Pujankam, Sućidrom, a posebno sa prvim susjedom Siromašna (Plokite).Tako su ostala zapamćena dva veća takva sa početka 90.g. u kojima je prema riječima aktera sudjelovalo preko stotinu sudionika.Sama četvrt je tih godina bila i na lošem glasu zbog velikog broja narkomana, problemom koji je pratio i neke druge splitske kvartove. Dio atmosfere tog doba u Parku najbolje je opisana na blogu THEMLADICHI.
– Šetnju kvartom u potrazi za grafitima započinjemo poviše zgrade ” higijenskog ” i čevabdžinice kod Loze, na zidu zgrade koju je nekad davno krasila reklama za Eurocrem namaz sa likom vjeverice.
– Grafiti Hajduka na zgradi Ekonomsko upravne škole Split.
– NAJVJERNIJI -grafit Torcide Park. Zahvaljujući Torcidi, kruži legenda kako je Hajduk jedini klub svijeta koji nikad nije igrao bez podrške vlastitih navijača s tribina (osim kad su te tribine trebale biti prazne). Tome govori i u prilog opsežno istraživanje jednog talijanskog časopisa 2009.g. koje Torcidu ubraja među osam najvatrenijih i najvjernijih navijačkih skupina. Tako se našla u društvu sa tifosima :
– Athletico Madrida – ( “Frente Atletico” nastali su 1982. kao opozicija omraženom kraljevskom klubu Real Madridu )
– Basela – ( “Rossoblu“-“normalni” i “Bande Basel”-ekstremni, za koje koje se vežu priče o “klubu boraca” koji se održava ispred stadiona, gdje oni najluđi treniraju za ulične borbe, mlateći se između sebe )
– Fenerbahče – ( ” Ultras ” njihov nasilnički mentalitet često dovodi do velikih nereda i tučnjava, pa se o navijačima Fenerbahčea govori kao o najomraženijim u nogometnom svijetu)
– Galatasaray – ( “UltrAslani” navijači Galatasaraya poznati po sukobima i brutalnosti, posebno sa engleskim klubovima gdje je bilo i poginulih engleskih navijača)
–Celtic – (“Green brigade” – procjenjuje se da klub ima i do 9 milijuna navijača širem svijeta,a poznati su i po broju od 80 000 navijača na utakmici finala kupa sa Arsenalom 2003.g. u Sevilli)
–Feyenoord – (“Het Legioen” ili Legija – najekstremniji nizozemski navijači poznati posebno po sukobima sa navijačima Ajaxa 1997.g.- ‘Bitke za Beverwijk’.Priča se kako roterdamske bande regrutiraju svoje članove od “preživjelih” u najtežim navijačkim okršajima.)
– Liverpool – (“Kopites” jedni od najpoznatijih navijača sa tribine pod nazivom “Kop”.Priča se da su nekad navijači, kojih je na tribini bilo i do 33000, mogli usisati loptu u gol ako je Liverpool napadao prema njima.)
– Hajduk – (“TORCIDA“-navijačka skupina splitskog Hajduka zvana Torcida jedna je od najvatrenijih navijačkih skupina u Europi, a smatra se za jednu od najvjernijih skupina, odnosno da prate svoj klub i na najudaljenija mjesta kugle zemaljske.)
– Bijeli Anđeli – grafit posvećen Hajduku na početku Velebitske ulice.
-Još jednom – NAJVJERNIJI -grafit Torcide Park ,Smiljanića ulica .
-Grafiti Torcide Park u ulici Put Plokita .
– Murali White Boys (2020) na križanju Dubrovačke i ulice Domovinskog rata, te u donjem redu oni u Tršćanskoj ulici. Mural sa prikazom grada Splita u Tršćanskoj ulici napravljen je 2010.g. uoči prvog splitskog gradskog derbija nakon 49 godina,NK Hajduka i NK Splita .Veliki zidni mural s motivima grada i grbovima obaju klubova stogodišnjaka otkrila su dva poznata stanovnika Tršćanske – Hajdukov domar Božo Pezelj i novinar Milorad Bibić Mosor (strastveni navijača NK Split) uz veliku feštu stanovnika Tršćanske.