-Lučac- splitski kvart ,a taj naziv je hrvatski prijevod latinskog imena “Arcus” koji se spominje od 1250.g., što znači luk i vezano je za oblik terena na kojem se smjestilo naselje.
Radunica je glavna ulica Lučca i među ljudima je prepoznatljivija nego sam naziv Lučac, zahvaljujući fešti ” Dani Radunice “.Sam naziv potječe od imena Radun – staroilirski naziv za izvorište vode.
U prošlosti su na Lučcu živjele težačke obitelji koje su trpile česte napade turske vojske sve do izgradnje tvrđave Gripe. Nakon velikog bombardiranja saveznika u Drugom svjetskom ratu, koje su razorile Lučac, tu se pomalo nastanjuju radničke obitelji.Danas je i tih radničkih obitelji sve manje, a sve više furešti. Ulice odzvanjaju zvukom kotačića njihovih kufera, a sve manje od balinjera kareta ili udaraca balunom o zid. A, da upitate nekog hajdukovca za Radunicu prva misao mu neće biti ni Turci, ni bombardiranje, ni izvor voda i kareti, nego udarci balunom od zid i priča o legendi Hajduka sa brojem 10 – Jurici Jerkoviću .
Priča je to koja vraća u doba smjene slavne generacije Frane Matošića, u doba najžalosnijeg Hajduka ikada – u šezdesete godine.Bio je to “smak svita ” za sve hajdukovce kad je Hajduk zbog kupovine utakmice sa Željezničarom radi spašavanja od ispadanja u drugu ligu, u istu dvije godine kasnije bio izbačen kad se sve otkrilo u aferi “Planinić”. A onda je Milivoj Lalin (ratni ilegalac, zatočenik Dachaua i Buchenwalda i dugogodišnji predsjednik RNK Split) postavio pitanje ostalih namještenih utakmica, kao kad je Crvena Zvezda izgubila na Marakani od Budućnosti 0-4 i ova ostala u prvoj ligi ,a RNK Split ispao iz nje. I tako su u Beogradu izmjenili kaznu Hajduku vraćanjem u prvu ligu sa 5 bodova kazne.
Baš u tim najgorim šezdesetim godinama, u juniorima Hajduka počeo je da širi krila za svoj i Hajdukov nebeski let u sedamdesetim godinama – bili tić – Jurica Jerković. Nakon kratke epizode u RNK Split vraća se u Hajduka 1969.g., gdje će kao vođa zlatne generacije koja je osvojila tri prvenstva i pet kupova ostati do 1978.g. Odigravši 529 utakmica i postigavši 219 zgoditaka ostao je najveća,istinska “desetka” generacije Tomislava Ivića s Rizahom Meškovićem, Ivanom Katalinićem, Vilsonom Džonijem, Vedranom Rožićem, Draženom Mužinićem, Draganom Holcerom, Lukom Peruzovićem, Ivanom Buljanom, Šimom Luketinom, Marijom Boljatom, Slavišom Žungulom, Brankom Oblakom, Ivicom Šurjakom, Željkom Mijačem, Mićunom Jovanićem, Ivicom Matkovićem…
Igrač filigranske tehnike, genijalna proigravanja i driblinga u trku ili u mjestu, udarci objema nogama,okomita ili dijagonalna proigravanja Šurjaka i Žungula, noćna mora za protivnika koji nema pojma kakvu magiju sprema Jure kad je balun u njegovim nogama.
“Radunica kala mala, velikana Juru dala“;
“Mrzin jugo ne podnosin buru, ali volin Jerkovića Juru!“
Ostaje zabilježeno da je jedini igrač koji je imao čast igrati sa Peleom i Maradonom.
Edson Arantesa de Nascimenta –Pele je sam izabrao tadašnju reprezentaciju Jugoslavije za svoju oproštajnu utakmicu sa svojim Brazilom. Jerković je tada kao zamjena dao izjednačujući gol za 2:2 sa 27 metara pod lijeve rašlje pred 190 000 gledatelja na legendarnoj Maracani.
Sa Diego Armanda Maradonom je igrao skupa na humanitarnoj utakmici Avellino – All Stars 1-2 iz 1987. godine, kada je, kao igrač Lugana, zaigrao zajedno u ekipi s legendarnim Maradonom u reprezentaciji Svijeta u kojoj su još bili – Brazilci Branco i Dirceu, Austrijanac Schachner, Nijemac Neumann…
– Grafit u Radunici posvećen Jurici Jerkoviću.
– Mural Torcide Radunica nastao 2019.g prema fotografiji Feđe Klarića, snimljenoj 1974.g. u Kranjčevićevoj ulici, na kojoj su slikani Jurica Jerković i Oliver Dragojević . Voze se na kultnom britanskom motociklu Norton Commando 750, u doba kad je Jerković bio kapetan Hajduka, a Oliver pobjedio na Splitskom festivalu hitom ‘Ča će mi Copacabana’.
– Grafiti Torcide Radunica i spomenik ” Svin tovarin ” podignut 2013.g u Dvornikovim dvorima.
– Grafit Torcide Radunica u Omiškoj ulici.
Grafit Torcide “White Boys” ispred OŠ Lučac.Grafit je posvećen i dvojici umrlih navijača koji su ostavili veliki trag u Torcidi – Afri iz Radunice i Armandu iz kvarta Gripe.
Grafiti na zidu OŠ Lučac sa natpisom ” SVETOG DUJE ZVONA ZVONE, DA POZDRAVE ŠAMPIONE“. Ovaj stari grafit je prebojan, najvjerojatnije pri renoviranju škole, i nije više obnovljen.
Grafit Torcide Lučac u blizini tvrđave Gripe. Sa obližnje uzvisine u punoj se veličini vidi grafit Hajduka na susjednim Gripama.
Manuš je najmanji od četiri stara splitska predgrađa u koja još spadaju Lučac, Dobri i Veli varoš. Iako neka mjesta teritorijalno ne pripadaju kotaru Lučac-Manuš, u karti Grafita Hajduka ona su uključena tu (OŠ Manuš pripada kvartu Bol) , jer nekom logikom tu i pripadaju.
Na donjoj slici su grafiti Torcide Manuš u Livanjskoj i Vukasovića ulici.
– “ I MANUŠ SVIJEĆU PALI ,ZA HEROJE ŠTO SU ŽIVOT DALI ” – natpis na muralu posvećenom žrtvama stradanja u Vukovaru u krugu OŠ Manuš . Inače sama zgrada OŠ Manuš je sagrađena 1914.g. za potrebe smještaja napuštene djece i siročadi .Procjenuje se da je u Splitu krajem 19.stoljeća svako šesto dijete završavalo pred vratima nahodišta što zbog siromaštva i gladi, bolesti ili kao plod “grešne” ljubavi .
OŠ Manuš – povijest